Auto-Tune Nedir?

Özellikle son dönemlerde Rap müzik piyasasında sıklıkla kullanılan Auto-Tune, adından sıkça söz ettiriyor. Peki Auto-Tune nedir? Detayları ve daha fazlası haberimizde.

 

Auto-Tune nedir?

Auto-Tune, vokal ve enstrümantal performansların akortlarını düzeltmek amacıyla kullanmaktadır. Yapılan oynamalarla ses kalitesini arttırmak amacıyla kullanılır. Ve birçok sanatçının daha kusursuz bir kayıt yapmalarını sağlamaktadır. Auto-Tune ses işleyicisini “Antares Audio Technologies” tarafından hazırlanmıştır.

 

Türkiye’de Auto-Tune Ve Etkileri

Türkiye’de Auto-Tune kullanımı son yıllarda önceki yıllara nazaran artış gösteriyor. Ve artık tüm müzik türlerinde görebiliyoruz. Eskiden sadece Pop müzik de görebildiğimiz Auto-Tune’yi şuanda Türkiye’de son yıllarda yine büyük bir çıkış yakalayan Rap müzik sanatçılarının da kullandığını görebiliyoruz. Bunun artık her yerde kullanılabilmesinin iyi yönleri elbetteki vardır fakat dinleyicinin gözünde eksi yönleri daha çok göze çarpıyor. Eski zamanlarda pek bilinmeyen bu ses işleyicisi, günümüzde her kesimden müzik türlerinde kullanılmaya başlanmasıyla dikkatlerini üzerine çekmeye başladı. Gerçek sesin çoğu zaman önüne geçen Auto-Tune, dinleyicilerin eleştirisine maruz kalıyor. Özellikle Rap müzik sanatçıları günümüzde daha çok kullanıyor bunu ve tepkiler her geçen artıyor. Bunun en büyük eksi yönü ise, gerçek ses kalitesi düşük olan kişilerin bile bu ses işleyicisini kullanarak müzik yapabiliyor olabilmesi. Müzik için sadece melodi veya beat yetmemelidir, sanatçı kişilikle beraber ses kalitesi de olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *