Deadlift hakkındaki gerçekler! Gerçekten zararlı mı?

Deadlift gerçekten bütün egzersizlerin kralı mı? Bazıları haykırarak bu egzersizin kral olduğunu söylüyor, bazıları ise sizi her an sakatlayabilecek bir sakatlık virüsu olduğunu. Peki gerçek nedir?

[the_ad id=”1988″]

Bugün sizlerle son dönem yoğun olmak üzere, yıllardır tartışmalara konu olan deadlifti bütün gerçekleriyle inceleyeceğiz. Bazı eğitmenler bu egzersizin en saf güç egzersiz olduğunu söylüyorlar, bazıları ise en ölümcül egzersiz olduğunu. Peki biraz durup düşünelim gerçek yaşam için, vücudunuzu toprağa eğip, ağır bir şeyler kaldırmaktan daha doğal olan ne var? Maalesef günümüzde çoğu insan, vücudumuzun durmak ve bilgisayar oynamak için değil; hareket etmek için tasarlandığını unutmuş durumda. Kısaca deadlift zararlı ve anatomiye aykırı olmaktan ziyade, insan vücudunun yapabileceği en doğal hareketlerden biri.

 

[the_ad id=”1988″]

Peki anladık deadlift güzel, peki neden insanlar sakatlanıyor?

Buna verilebilecek cevap oldukça kısa! Sakatlıkların tek nedeni yanlış form. Evet aslında vücuttaki posterior chain grubu kaslarını bu denli aktif hale getiren ve bu kadar çok kası aynı anda çalıştırıp, geliştirebileceğiniz başka bir egzersiz yok! Sakatlanmanın nedeni insanların nasıl deadlift yapacağını öğrenmeden yapmaları ki bunun sebebi bir öğretecek kimseleri yok, çünkü salon antrenörlerinin çoğuda nasıl yapılacağını bilmiyor. İki egolarına yenik düşüp, henüz hazır olmadıkları ağırlıkları kaldırıyorlar.

 

Posterior chain ? O nedir?

Topuktan sırta kadar ulaşan kas dizisinin genel adı. İçerdiği kaslar kalf, hamstring, gluteus maximus, erector spinae, latissumus dorsi.

[the_ad id=”1988″]

Neye yarar bu posterior chain?

Basitçe söylemek gerekirse dik durmana.

 

Peki güçlü bir posterior chain neye yarar?

Daha hızlı koşmana, daha yükseğe sıçramana, daha ağır squat girmene, deadlift’te daha yüksek ağırlıkları yerden kesmene, halterciysen rekor kırmana vesaire vesaire…

Bir sporcu için çok önemli bir kas grubudur, lakin Türkiye’de bir çok spor salonunda önemsenmez. Posterior chain geliştiren egzersizler için “beli sakatlarsın” denir, yapana mani olunur. Oysa ki, posterior chain’i boşlamış olanlar sakatlığa çok daha açıktır.

[the_ad id=”1988″]

Peki deadlift hakkında bilim ne diyor?

  • İsviçre’de yapılan bir çalışmada, hafif bel ağrısı olan erkeklerin 8 haftalık bir deadlift yapma programı uyguladıklarında ağrılarının azaldığı gözlemlendi.

 

  •  Youtube’da oldukça popüler, alanında uzman Dr. Alan Mandell bir videosunda deadlift ile alakalı sorulara cevap veriyor. Dr. Alan Mandell bu videoda deadliftin bütün kas gruplarını etkileyen, çalıştıran ama yanlış formların sakatlanma riskini önemli ölçüde arttıran çok faydalı ama forma dikkat edilmesi gereken bir hareket olduğunu belirtti.

 

Yani aslında hareketin bir suçu yok, yapanların suçu var! Ateşi düşünün gerekli şekilde kullanırsanız yemeklerinizi ısırabilir, hayatta kalabilirsiniz. Ama yanlış şekilde kullanırsanız kendinizi yakarsınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *