Tamamen Doğal Ve Evde Hazırlanabilen Yüz Maskeleri

Bakımlı olmak aslında hiç de zor değil!

Günlük hayatımızda yoğun tempo, sigar, alkol, makyaj, hava kirliliği stres, vb. sıkıntılar cildimize kötü bir şekilde yansıyor. Cildinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar kusursuz olursunuz. Günümüzde cilt maskesi denildiği zaman akla ilk gelen şeylerden biri güzellik merkezleridir. Ancak, güzellik merkezleri biraz  cebimizi yakabilir. Bu yüzden sizler için evde uygulayabileceğiniz bitkisel cilt maskelerini araştırdık. Gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin aslında cildimiz için de ne kadar faydalı olduğunu görelim. İşte, evde yapıp uygulayabileceğiniz doğal maskeleri!

 

1.Muz ve Bal Maskesi.

Cilt tipi: Kuru ciltler için.
Etkisi: Cildi güçlendirmek ve nemlendirmek.
Malzemeler: 1 Adet muz, 1 Yemek kaşığı limon suyu, 1 Yemek kaşığı bal
Hazırlanışı: Muzu ezdikten sonra diğer malzemelerle karıştırın. Yüzünüzü öncelikle temizleyin ve kurulayın. Karışımı yüzünüze kalın bir tabaka halinde uygulayın. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın ancak sabun kullanmayın. Cildinizin parlaklığına inanamayacaksınız.

 

2.Soda Maskesi.

Cilt tipi: Karma ve yağlı ciltler için.
Etkisi: Arındırmak, temizlemek ve nemlendirmek.
Malzemeler: 2 Çay kaşığı soda, 4 damla limon suyu
Hazırlanışı: Sodayla limon suyunu ekleyerek iyice karıştırın. pamuk ile yüzünüze güzelce sürün. 5-10 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

 

3.Salatalık ve Bal Maskesi.

Cilt tipi: Tüm cilt tipleri için.
Etkisi: Cildi rahatlatmak, nemlendirmek ve beslemek.
Malzemeler: Yarım salatalık, Bir kaşık bal.
Hazırlanışı: Yarım salatalığı bir kaşık balla birlikte püre haline getirin. Daha sonra yüzünüze güzelce sürün yaklaşık 20 dakika kadar bekletin. Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

 

4.Çilek ve Gül maskesi

Cilt tipi: Tüm cilt tipleri için.
Etkisi: Cildi rahatlatmak, pis toksinleri atmak, ciltteki lekeleri yok etmek.
Malzemeler: Bir avuç dolusu gül yaprağı, 3-4 tane çilek.
Hazırlanışı: Bir avuç dolusu gül yaprağını kurutun ve öğüterek toz haline getirin. Bir kaç çileği püre haline getirip içine toz haline getirdiğiniz gül yapraklarını ekleyin ve karıştırın. Daha sonra bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. İyice kuruyana kadar bekleyin ve kuruduktan sonra ılık suyla durulayın. Eğer gül yaprağı bulmakta zorluk çekiyorsanız bunun yerine bir kaç damla gül suyu da ekleyebilirsiniz.

 

5.Yeşil Çay Maskesi.

Cilt Tipi: Tahriş olmuş cilt tipleri için.
Etkisi: Tahriş olmuş ve hasarlı ciltleri yatıştırmak için.
Malzemeler:2 Poşet yeşil çay.
Hazırlanışı: 2 poşet yeşil çayı 2 bardak kadar olacak şekilde sallayarak hazırlayın. Bu çaylar oda sıcaklığında ılık hale geldikten sonra bir pamuk topu yardımı ile batırarak daha sonra yüzünüze ve boynunuza sürün. 10 – 15 dakika sonra yıkayarak ferahlamayı hissedebilirsiniz.

 

6. Aloe Vera Maskesi.

Cilt tipi: Kuru ciltler için.
Etkisi: Nemlendirir ve ciltteki siyah nokta ve lekeleri temizler.
Malzemeler: Bir kaç dilim muz, 1 Tatlı kaşığı bal, 1 Yemek kaşığı Aloe Vera.
Hazırlanışı: Birkaç dilim muzu ezin. Üzerine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek karıştırın. 1 yemek kaşığı Aloe Vera jelinden ekleyerek pürüzsüz bir kıvam elde edin. Yüzünüze uygulayarak 10 dakika bekleyin. Ilık su ile durulayınız. Nemlendirici olarak yine Aloe Vera jelini kullanın.

 

7. Domates Maskesi.

Cilt tipi: Yağlı ciltler için.
Etkisi: Sivilce ve akneleri temizler.
Malzemeler: 1 Adet domates
Hazırlanışı: Domatesi püre şekline getirerek cildinize sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Haftada bir uygulayabilirsiniz.

 

 

Sizinde Doğal Maske Fikirleriniz Varsa Yorumlarda Yazmayı Unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *