Çok Yakından Tanıdığımız Araba Markalarının Türkiye’de Satılmayan Modelleri

    Son yıllarda araba alım gücü insanımızda bir hayli artmış durumda. Yollar kalabalık, otoparklar yetmiyor ve bizim araba merakımız hiç bitmeyecek. Son yıllarda elektrikli arabalar konuşulsa da hali hazırda bir petrol gibi büyük bir güç var iken elektrikli arabalara geçiş pek kolay olmayacak gibi duruyor. Peki bizler hangi marka araçların hangi modellerini kullanıyoruz? Otomotiv sektörü çok geniş bir sektör ve bizim gördüklerimizden daha fazlasını içeriyor. İşte bugün sizlere ülkemizde bulunan araba markalarının ülkemize gelmeyen modellerini inceleyeceğiz. Buyrun içeriğimize geçelim…

 

1- Wolksvagen – Golf Sedan 

  •    Ülkemizde Hatchback modeli bulunan Wolksvagen’in Golf modelinin birde Sedan’ı bulunuyor. Fakat bu model Türkiye pazarına sunulmuyor. Türkiye pazarına sunulmama nedenleri ise benzer tasarım olarak aynı fakat model olarak farklı araçlarının bulunması. Daha çok aile arabası olarak kullanılabilecek bir model.

 

2- Toyota – Tacoma 

  •    Tacoma, Toyota’nın ülkemizde satışa sunmadığı modellerinden bir tanesi. Bu model Amerika pazarına yönelik tasarlanmış bir model. Bizim ülkemizde satışa sunulmamasının ana sebepleri büyük hacmi ve yakıt tüketimi. Bizim ülkemizde ki petrol fiyatları düşünüldüğünde bu model sizin cebinizi hayli yakacaktır.

 

3- Peugeot – 108

  •    Fransız aracı olan Peugeot‘un en küçük modelidir. Tasarımı ve dizaynı bakımında Hyundai i10 ile çok benzerliği bulunmasından dolayı Türkiye pazarında satışa sunulmamıştır. Hyundai i serisinde Türkiye’de baya rağbet görmüş ve baya satış yapmıştır.

4- Chevrolet – Malibu

  •    Chevrolet, Türkiye pazarından tamamen çekilmiş bir firmadır. İstediği rakamlara ulaşamayınca teknik servis kısmını Opel’e devrederek Türkiye pazarından çekilmiştir. Malibu modeli de bu yüzden Türkiye’ye gelmemektedir.

 

5- Fiat – Mobi

  •    Fiat, ülkemizde oldukça tutulan bir markadır. Fakat buna rağmen Fiat Mobi modelini Türkiye pazarında satışa sunmuyor. Güney Amerika’ya yönelik tasarlanmış olması belkide Türkiye’ye gelmemesinin nedenidir.

 

6- Renault – Kwıd

  •    Renault’un Kwıd modeli Asya pazarına yönelim bir araç olduğundan Türkiye’de satışa sunulmuyor. Ve ayrıca Renault’un Türkiye’de ki Captur ve Kadjar modelleri olduğundan bizim ülkemize getirilmiyor.

 

7- Honda – Odyssey

  •    Honda alışılmışın dışına çıkarak aile aracı üretiyor. Fakat yine Honda’nın da satış planlamalarında bu aracı Türkiye pazarına sunmak gibi bir fikirleri yok. Araç Amerika pazarına yönelik tasarlanıyor. Geniş iç hacmi, yüksek yakıt tüketimi dikkat çeken özelliklerinden.

 

8- Nissan – Cube

  •    Nissan’ın en ilginç tasarımlı modeli olabilecek Cube modeli Türkiye’de satışa sunulmuyor. Nedenini ise az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu tasarımı ile Türkiye’de pek tutulacağını sanmıyoruz. Tasarımıyla beraber aracın çok küçük olması en dikkat çekici özelliklerinden.

 

9- Hyundai – Xcent i10

  •    Hyundai, Xcent’in ülkemizde hatchback modelini satışa sunuyor. Ve hatchback modelinde büyük bir satış başarısı yakalamış durumda. Sedan modelini ise satışa sunmama nedenleri bu modelde bir çok rakiplerinin olması. Bu modelin tanıtımı Hindistan pazarında yapıldı ve orada satışa sunuldu.

 

Haberimizi beğendiyseniz yorumlarda görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *